Wymagane dokumenty ws. przyjmowania sakramentów, sakramentaliów, posług i dotyczące pogrzebu:

Podstawowe informacje

Sakramenty, sakramentalia i wszelkie posługi duszpasterskie przyjmujemy we własnym kościele parafialnym i we własnej parafii, tj. parafii aktualnego miejsca zamieszkania, które może być różne od miejsca cywilnego zameldowania.

Poza własną parafią nie można przyjąć sakramentów bez pisemnej zgody własnego proboszcza, a ta może być udzielona jedynie na podstawie racjonalnej przyczyny (czyli obiektywnie ważnej i zasadnej).

W rozumieniu prawa kanonicznego parafianinem jest osoba mieszkająca stale na terenie parafii od co najmniej 3 miesięcy.

Przypominamy również, że w związku z przepisami o ochronie danych osobowych wszelkie dokumenty mogą być wydawane jedynie zainteresowanemu, lub osobie pisemnie przez niego upoważnionej.

Niezbędne dokumenty

• akt urodzenia dziecka (odpis);
  • dane rodziców lub opiekunów prawnych dziecka;
  • aktu ślubu kościelnego rodziców / opiekunów prawnych (odpis);
  • dane rodziców chrzestnych;
  • zaświadczenia od proboszcza parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o tym, iż spełniają wymogi prawa kościelnego dla rodziców chrzestnych (ukończony 16 rok życia, przyjęte bierzmowanie, osoba wierząca, praktykująca i żyjąca z godnie z nauką Kościoła).

Należy zgłosić się najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym terminem chrztu.

• metryka chrztu (odpis);
  • w przypadku osób dorosłych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej;
  • w przypadku kandydata z poza naszej parafii potrzebna jest zgoda proboszcza miejsca zamieszkania rodziców na udzielenie sakramentu poza własną parafią.

Pierwsza Komunia Święta

• metryka chrztu dziecka;

• aktualne metryki chrztu obojga narzeczonych;
  • dowody osobiste;
  • ostatnie świadectwo katechizacji (ksero);
  • zaświadczenie o ukończeniu katechez przedmałżeńskich;
  • zaświadczenie ukończenia spotkań w Poradni Życia Rodzinnego;
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego do ślubu konkordatowego;
  • W celu ustalenia terminu ślubu należy zgłosić się najpóźniej 6 miesięcy przed planowaną datą, a z wymienionymi dokumentami 3 miesiące przed.

Pogrzeb

• akt zgonu;
  • dokument dla administratora cmentarza;
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i Komunii Świętej w formie wiatyku, jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala).